Hizmetlerimiz
Çatı kaplama
Çatı sistemleri
izolasyon sistemleri
izolasyon firmaları
Çatı su gideri
Çatı yalıtımı
Çatı izolasyon fiyatları
Çatı izolasyonu
Çatı 

telefon
       Bizi arayın.

uzman cati

Arşiv

Çatı ısı yalıtımı çatı arası izocam döşeme folyolu folyosuz ve  strafor döşeme çatı arasına döşenen ıki çatı yalıtım malzemeleri

İnsanların konforlu bir yaşam sürebilmeleri;

20-22°C sıcaklık ve yüzde 50 bağıl nem değerine sahip olan ortamlarda mümkün olabilir. Kış aylarında dış ortam sıcaklıkları 20°C'nin oldukça altında seyreder. Yaz aylarında ise hava sıcaklıkları 20°C'nin oldukça üstündedir. Isıl enerji; yüksek sıcaklıklı ortamdan düşük sıcaklıklı ortama transfer olur. Bu nedenle yapılarda; kışın enerji kayıpları, yazın ise istenmeyen enerji kazançları meydana gelir.  Çatı ısı yalıtımı izocam döşeme faydalı olacaktır.

Yapılarda ve tesisatlarda ısı kayıp ve kazançlar,nın sınırlandırılması için yapılan işleme "ısı yalıtımı" denir.

Isı Yalıtımı Enerji Tüketimini Azaltır.

Isı Yalıtımı Çevrenin Korunmasına Katkı Sağlar.

Isı Yalıtımı Isıl Konfor Sağlar.

Isı Yalıtımı Sağlıklı Yaşam Sunar.

Isı Yalıtımı İlk Yatırım ve İşletme Maliyetlerini Azaltır.

 


Kullanılmayan tavan arası varsa en iyi ve ucuz yalıtım buraya serilecek yorgan veya şilte halindeki camyünü ile yapılabilir. Bu hususu herkes bilir ama en çok hata da burada yapılır. Çünkü Türkiye?de ?çatılar akmak için yapılmıştır? diye bir söz vardır. Tavan arasına camyünü serilir ve üzerine yağmur yağmasın diye naylon örtü yayılır. İşte en büyük yanlışlık da buradadır. Tam tersinin yapılması gerekir. Yani naylon örtü yere serilecek ve üzerine camyünü konacaktır. Neden böyle yapacağız inceleyelim.

cati-isi-yalitimi


Nefes aldığımız havada gözle görmediğimiz şekilde su bulunmaktadır. Nefes verdiğimiz zaman havaya bol miktarda suyu buhar halinde vermekteyiz. Soğuk havalarda bu su buharını gözle görebilmekteyiz. Diğer yandan yemek pişirirken, çay demlerken de havaya bol miktarda su buharı veririz. Hatta yerleri sildiğimiz ıslaklık bile bir müddet sonra buharlaşarak havaya karışır. Ayrıca çamaşır kurutmayı da unutmayalım. Peki devamlı surette havaya su buharı ilave ediyoruz da niçin doğada olduğu gibi evimizde yağmur yağmıyor? Bunun nedeni gözümüzle görmediğimiz bu su buharının hayaletler gibi duvarlardan geçip gidebilmesidir. Hatta sizin evinizi ayakta tutan betonarmeden bile geçerler. Tavanınızdan kaçıp giden bu su buharının camyününe ulaştığını bir düşünün. Betondan geçen su buharına kabarık yapıdaki camyünü nasıl mani olacak? İşte evinizde yağmayan yağmur cam yününün içinde yağacak.Çünkü soğuğa doğru ilerleyen su buharı bir noktada yoğuşmaya başlayacaktır. Peki nerede birikecek? Camyününün içinde birikecektir. İçinde hapsolmuş hava marifetiyle ısı yalıtımı yapan camyününün içi su dolunca ısı yalıtımı yapamaz hale gelecektir. Halbuki naylon alta serili olsaydı böyle olamayacaktı. Çatınız akarsa onu önlemek için yazımızı okuyabilirsiniz.

cati-izocam-cati


Isı yalıtımını düşünürken sadece kış dönemini düşünmeyin. Kışın içerden dışarıya kaçan ısı yakıt parası olarak sizi zorlarken hiç yazın ne olacak diye düşündünüz mü? Dikkat ederseniz son senelerde herkes klima cihazı almak peşinde. Neden? Çünkü sadece kış şartlarına göre ısı yalıtımı yapıyorlar da ondan. Yani kışın ısı dışarı kaçamıyor ama yazın da içeriye giren dışarıya kaçamıyor ve bunalıyorsunuz. İşte çatı arasına serdiğiniz cam yünü üstünden havalandırma yapılabilinmelidir. Normal kiremit örtülü çatınız varsa bu havalandırma kendilinden olabilmektedir. Ama bizim ülkemizde kitabına göre döşenen kiremit örtülü çatı görmek çok zordur. İnşaattan artan tüm hasarlı tahtalar çatıya çakılır bir de üzerine membran serilerek üzerine kiremit döşenir. Tamamen yanlış bir uygulamadır. Düz kapak tahtaları yerine sadece çıtalar üzerine döşenen kiremit çatının akıtma problemi olmaz. Tabi burada anlattığımız kiremit, Marsilya tipi denilen ve alt kulağı ile çıtalara tek tek vidalanabilen kiremitler içindir.

UZMAN ÇATI 2015 Uzman Çatı & izolasyon.gen.tr